Top nebezpečné látky

Nikoho určite neprekvapí, že konvenčná kozmetika je preplnená škodlivými a toxickými látkami. Tu je zoznam tých, ktorým sa je určite dobré vyhnúť:
  • Parabény - patrí sem napr. methylparaben, propylparaben, butylparaben. Parabény sa veľmi často používajú v kozmetike ako konzervanty. Nechýbajú v šampónoch, makeupe či zubnej paste. Ich negatívny účinok na naše zdravie bol pozorovaný aj vo vedeckých štúdiách. Pôsobia ako endokrinný disruptor, teda narúšajú endokrinný systém človeka, čím nepriaznivo vplývajú na naše zdravie, môžu spôsobovať podráždenie kože či imunotoxicitu. Takisto sa predpokladá ich karcinogénny potenciál.
  • Ropné deriváty - či už hovoríme o minerálnom oleji alebo zložkách, akými sú paraffinum, paraffinum liquidum či petrolatum, je to veľké fuj fuj. Ropné deriváty sa používajú vo vlasovej aj pleťovej kozmetike na uzamknutie vlhkosti. To má však za následok upchávanie pórov a znemožnenie pleti dýchať, čím sa podporuje napríklad tvorba akné. Okrem toho bývajú tieto zlúčeniny často kontaminované látkami s karcinogénnym účinkom. 
  • PEGs (polyethylene glycols) - ide o tzv. etoxylované zlúčeniny, pri ktorých syntéze sa využíva etylén oxid. Etylén oxid je však známy karcinogén. Pri syntéze vzniká látka 1,4 dioxane, ktorá je pravdepodobne takisto karcinogén. Okrem karcinogénnych stôp môžu tieto zlúčeniny dráždiť kožu a spôsobovať systémovú toxicitu.
  • DEA/MEA (diethanolamine, monoethanolamine) - zlúčeniny prítomné v šampónoch a sprchových géloch, ktoré sú veľmi nebezpečné. Spája sa s nimi toxicita kože, dýchacieho aparátu, podráždenie očí a takisto je ich používanie spájané s rakovinou pečene.
  • PPD (p-phenylenediamine) - je zložkou, ktorá sa často používa hlavne vo farbách na vlasy, no ide o silný kontaktný alergén.
  • Formaldehyd - častá prísada do lakov na nechty alebo lepidiel na umelé riasy, ide však o potvrdený ľudský karcinogén!
  • Ftaláty - môžeme ich nájsť v deodorantoch či parfémoch, sprejoch na vlasy alebo lakoch na nechty. Veľmi nebezpečný je napr. dibutyl phthalate, ktorý je silný endokrinný disruptor. Objavujú sa dokonca dôkazy o jeho reprodukčnej a vývojovej toxicite.
  • Sulfáty - hlavnými predstaviteľmi tejto skupiny sú sodium lauryl sulfate (SLS) a sodium laureth sulfate (SLES), ktoré určite poznáte zo šampónov, v ktorých sa používajú za účelom zabezpečenia penenia. Tieto látky dráždia pokožku a oči a navyše zvyšujú priepustnosť kože.
  • Silikóny - napr. dimethicone, cyklopentasiloxane. Silikóny sa vyskytujú v širokom spektre kozmetiky, či už hovoríme o makeupe, pleťových sérach alebo šampónoch, kondicionéroch a vlasových maskách. Vďaka nim sú vlasy a pokožka tak hladké. Problém so silikónmi je však ten, že pokrytím pokožky jej nedovoľujú dýchať. Objavujú sa taktiež informácie, že silikóny môžu narúšať endokrinný systém a môžu viesť k hormonálnym zmenám.
  • Mastenec (talc, talok) - vyskytuje sa v rôznych práškových produktoch, napr. v detských púdroch, fixačných púdroch, makeupe a práškových deodorantoch. Jeho používanie sa spája s rakovinou vaječníkov a chorobami dýchacieho aparátu.
  • Hliník - v poslednej dobe už toľko značiek ponúka antiperspiranty či deodoranty bez hliníkových solí, že vám musí byť jasné, že s tým hliníkom niečo nieje s kostolným poriadkom. Hliník zastavuje prirodzený proces potenia, ktorým sa telo zbavuje škodlivých látok a toxínov. Takisto sa objavuje spojitosť s používaním hliníka a rakovinou prsníka.

2 komentáre:

  1. Mňa by celkom zaujmal zoznam latok, ktore uvolnuju formaldehyd. Nemas k tomu nejaky zdroj?

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Díky za zaujímavú otázku :) No tie uvoľňovače formaldehydu sú dosť rozšírené, hlavne ako konzervanty. V prírodnej kozmetike som sa s nimi ešte nestretla, napríklad na stránke EWG je o nich pekný článok: http://www.ewg.org/research/exposing-cosmetics-cover/formaldehyde-releasers, v ktorom sú aj uvedené tie najčastejšie používané. Inak sa vždy snažím pozisťovať, aké zložky obsahuje moja kozmetika a či sa za nejakou z nich neskrýva niečo podozrivé. Takže skôr na to idem opačne, nemám zoznam látok uvoľňujúcich formaldehyd, ale vždy pogooglim, aby som si bola istá, že nič z mojej kozmetiky nepatrí do tejto kategórie :)

      Odstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...